Gjermania d�shiron t� ndaloj� prodhimin e k�tyre makinave

14 Tet

“Të ndalohen shitjet e makinave me naftë dhe benzinë!” Kjo është kërkesa që politikanët e Gjermanë i kanë bërë qeverisë Gjermane, dhe qeverive të shteteve në BE.

Kjo është në fakt ironike, pasi ishte Gjermania që shpiku motorat e naftës dhe të benzinës, dhë si duket është pikërisht ajo që do i ‘zhdukë’ ata.

Sipas TechSot.Al, qeveritarët e lartë Gjermanë duan që prodhuesit e makinave të fillojnë të prodhojnë makina të fuqizuara me bateri ose hidrogjen, në mënyrë që deri në vitin 2030, Gjermania dhe vëndet e tjera në BE të mos prodhojnë më makina që ndotin ambientin.

Duket se një nga shkaqet kryesore për këtë thirrje ka qënë skandali i Volkswagen me makinat me naftë para një viti, të cilat përdonin softuer që anashkalonte testimet e ndotjeve nga nafta e djegur.

LEXO EDHE: Prezantohet Mansory Bentley Bentayga me 701 kuajfuqi (FOTO)

TechSot.Al raporton se makinat që do të prodhohen nga sot deri në 2030-n, do të vazhdojnë të jenë në rrugë, por modelet e reja priten që të jenë të fuqizuara me anë të një baterie, ose hidrogjen.

Këshilli federal Gjerman gjithashtu i ka bërë thirrje vëndeve të BE-së të rishikojnë ligjet e taksimit, për të shtyrë njerëzit të blenë makina elektrike.


View the original article here

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s