Pozitivizmi Dhe Mungesa E Tij Tek Rinia Muslimane

27 Mar

Shkruan: Sabri SALIU Qesha, por thanë: Bëhu më i matur! Qava, por thanë: Buzëqesh! Buzëqesha, por thanë: E ka për sy e faqe! U vrenjta, por thanë: U zbulua ajo qē ka fshehur! Heshta, por thanë: Përton të flasë! Fola, por thanë: Flet shumë! U bëra i butë, por thanë: Punë frikacaku, sikur të guxonte do të hakmerrej! U bëra i guximshëm, por thanë: l marrë, sikur të kishte urtësi nuk do të merrte këtë guxim! Nëse u them “jo” thonë, ky është i veçantë! Nëse u them “po” thonë, ky është me çdonjërin! U binda se, sado që të dëshiroj t’i kënaq njerzit, patjetër që do të flitet keq për mua… Pozitivizëm dhe negativizëm janë dy fjalë që kohëve të fundit përdoren shumë dhe në fusha të ndryshme. I përdorin gazetarët, shkrimtarët, njerëzit e rëndomtë, etj. Shpesh dëgjojmë tek thuhet: Kjo është dukuri pozitive ndërsa tjera negative, filani është pozitiv kurse ai tjetri negativ, por çka në të vërtetë kuptojnë ato. Pozitivizmi bartë kuptimet e të qenit i hapur, bashkëveprues, shpresëdhënës, dorëdhënës,

Burim: Pozitivizmi Dhe Mungesa E Tij Tek Rinia Muslimane | Portali Shprehja

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s