Mjekësia Profetike: Ja Pse U Ndalua Fryerja Në Ushqimin E Nxehtë

27 Mar

Kjo është një praktikë e zakonshme të cilën e përdorin shumë njerëz, e sidomos fëmijët. Ne e dimë se i Dërguari i Allahut s.a.v.s. na e ka ndaluar këtë veprim, dhe e dimë se asnjë fjalë e tij nuk ka qenë pa arsye. Shkenca ka vërtetuar se në trupin tonë ndodhet një bakterie “miqësore”, e cila për dallim nga bakteriet e dëmshme ndihmon organizmin tonë të mbrohet nga disa sëmundje. Kjo baktere ndodhet në pjesën e fytit. Megjithatë, kur njeriu fillon të fryej, kjo bakterie del nga zgavra e gojës bashkë me ajrin dhe kur vjen në kontakt me ushqimin e nxehtë, ajo bëhet e dëmshme dhe mund të paraqiten qeliza kancerogjene, të cilat pastaj shkaktojnë kancerin! Për këtë shkak na është këshilluar që të mose fryejmë ushqimin dhe pijen e nxehtë Transmetohet se Abdullah ibn Abbasi r.a. ka thënë: “I Dërguari i Allahut s.a.v.s. e ka ndaluar të merret frymë mbi enë apo të fryhet në të.” (Ebu Davudi). Burimi: femme-tendance.com /Islampress/

Burim: Mjekësia Profetike: Ja Pse U Ndalua Fryerja Në Ushqimin E Nxehtë

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s