Duel

27 Mar

Shkruan: Arbëria ABDUSHI Një labirinth gjen dalje të harruar pa dashje hapur, të ngushtë, por të kalueshëm dhe nga aty futen erërat e veriut e të jugut. Hyn dorë për dore sikur janë të ftuar në një duel baleti. Aspak armike me njëra-tjetrën, por çdoherë i’a vënë zjarrin skenës, e si për çudi kanë një kusht të prerë: të luajnë në errësirë! Koreografi i tyre është po aq i prerë sa vet zhurma e takave të saj dhe po ai i njejti është juri, që zakonisht s’din të gjykon. Gjykimi i tij është duel, duel që sot shfaqet i servirur sipas qejfit të gjithësecilit! Nga fundi i sallës, po mundohet të hapën një dritare tepër të vogël. Por, jo! Ato e kanë aq intim këtë balet, saqë kanë siguruar çdo vrimë. Sorollatet sikur një kriminel që di çdo mënyrë për të depërtuar në të çmuarën, është e kotë megjithatë! Thuaj se ata të dy janë në një botë tjetër. Është e pamundur! U dëgjua një e bërtitur sa nervoze aq edhe e pa përmbajtshme. Pastaj u largua aq qetësisht sikur nuk i interesonte më asgjë. Ai iku, la

Burim: Duel

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s