Analiza Letrare te veprave te ndryshme

23 Mar

Kliko mbi titulin qe ju intereson


Afërdita Sterjo Spasse

Albatrosi

Albatrosi- Sharl Bodler

Ali Podrimja

Ali Podrimja – Poezia e tij

Andromaka

Andrra e Jetës – Ndre Mjeda

Andrra e jetës Zoga

Antigona – Sofokliu

Anton Pashku

Aventurat e Bubit Çamarrok  Vangjush Saro

Azem Shkreli

Bagëti e Bujqësi

Bahti im

Bardha e Temalit

Barka me visare 

Biri i erës

Bjer topuz Fadil Kraja

Bodleri

Borgjezi fisnik

Bretkosat

Bukuria

Çajld Harodi

Cuca e maleve

Darka e gabuar

Dashuria e Talatit për Fitneten

Dictionarium latino-epiroticum

Dimri i madh

Dimri iku duke qarë Skënder Hasko  

 
Din Mehmeti

Ditari

Doktor Gjilpëra Faik Konica

Doktor Gjilpëra Faik Konica analizë tjetër

Don Kishoti

Don Kishoti i Mançes

Don Zhuani

Dosja H 

Dreqi që nuk plaket Rrahman Dedaj  

Dhelpra e Trojës

Elegji nga Zef Serembe

Elena Gjika

Emira

Eneida

Epi i Gilgameshit

Eposi i Gilgameshit

Era dhe Lisi

Erveheja

Eskili ky humbës i madh

Eugjen Onjegin

Fausti

Fjalët e qiririt

Garda Krutane

Gjenerali i ushtrisë së vdekur

Gjenerali i ushtrisë së vdekur -analizë apo referat tjetër

Gof

Hamleti

Hamleti William Shakespeare analizë tjetër

Hanko Halla

Hape portën  Shefik Osmani dhe Robert Gjedia

Hasta La Vista Petro Marko

Historia e Skënderbeut   Fan S. Noli

I huaji

I huaji Albert Kamy analizë tjetër

I tretuni

I vogli Donat Argjenti  Papa Kristo Negovani

Iliada

Iliada analize tjeter

Jeta,loja dhe vdekja e Lul Mazrekut

Juga e bardhë Jakov Xoxa

Juvenila

Karvani i bardhë

Kater perrallat e Zulullandit Faik Konica

Kenka e sprasme e balës

Kështjella

Kështjella Ismail Kadare analizë tjetër

Klithma   Anton Pashku

Komedia Hyjnore

Komisioni i festes

Koprraci

Korbi

Kronikë në gur

Kronikë në gur – Ismail Kadare analize tjeter

Krushqit janë të ngrirë

Kuajt mbretërorë  Nuri Plaku

Kujtim

Kulla -Anton Pashku

Kush e solli Doruntinën

Lahuta e Malcisë

Liria

Lissus

Lufta dhe Paqja

Lulet e së keqës

Lulet e verës

Lulja e kripës

Lulja e kujtimit

Lum Lumi – Ali Podrimja

Lumi i vdekur

Lumi i vdekur Analizë tjetër 

Lutjet e mbrëmjes     Anton Pashku

Makbethi

Malsorja– Nazmi Rrahmani

Mbreti Lir – William Shakespeare

Meriyll – Viktor Canosinaj

Mikjon – Piratja sybojëqielli  Viktor Canosinaj    

Miqtë e përjetshëm Frederik Shuraja  

Mrizi i zanave – Gjergj Fishta

Nëna nga Maksim Gorki

Nita

Një e fshehtë në zemër

Njëqind vjet vetmi Gabriel Garsia Markes

Njëqind vjet vetmi – Sabri Hamiti

Njeriu me top

Odisea

Odisea analize tjeter

Oh

Oliver Tuist – Çarls Dikens

Pallati i ëndrrave

Para agimit

Paraja-Hasan Zyko Kamberi

Për lirinë e venetisë

Përsëri në këmbë

Persët

Përtej largësive 

Përralla shqiptare

Piramida

Plaku dhe deti

Poema e mjerimit

Poezia e Pablo Nerudës

Prilli i thyer

Princesha Argjiro

Procesi

Prometeu

Prometeu i mbërthyer apo Prometeu i lidhur

Pse Sterjo Spasse 

Qeni milioner Viktor Canosinaj

Qyteti i fundit Petro Marko

Romeo dhe Xhuljeta

Rozafa

Rrotullupë

Rruga e shtëpisë sime

Scodra

Serafina Topia

Sikur t’isha djalë

Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo
Shpell e Dragobisë

Shpella e pirateve

Shqipëria Çka qenë,Çështë dhe Çdo të bëhet

Shumë zhurmë për asgjë

Sjellësi i fatkeqësisë

Studenti në shtëpi

Tartufi

Te dheu i huaj

Të mjerët

Trahani

Tregimet e së shtunës  Skënder Drini 

Tri këngë për Kosovën

Vaji bylbylit

Varri qyqes

Vashanazemadhe

Vdekja më vjen prej syve të tillë

Vdekja më vjen prej syve të tillë  – Analizë tjetër

Vidi – vidi pëllumbeshë dhe Hanko Halla  Ali Asllani 

Viti i mbrapshtë

Vivaldi pa stinë Konstandin Dhamo

Xha Gorio
Xha Gorio analizë tjetër

Zani i zemrës  – Filip Shiroka

ZazenAg Apolloni

Zogjtë

Zogu dhe kulla

Zomb Ag Apolloni

Homazhet e FC Prishtina n� Prekaz p�rmes videos dhe fotografive

20 Tet

Para ndeshjes ndërmjet Drenicës dhe FC Prishtinës, kontingjenti i ekipit kryeqytetas ka bërë homazhe tek varrezat e familjes Jashari në Prekaz, shkruan Zeri.info.

Dhe, trajneri gjerman i klubit kryeqytetas, Lutz Lindemann, njëherësh edhe drejtor sportiv, ka thënë se falë familjeve të tilla si ajo Jashari, sot Kosova frymon lirshëm dhe këtu luhet futbolli në qetësi.

Image

“Bëmë homazhe te familja e Jasharajve. Falë kësaj familjeje dhe familjeve të tilla Prishtina dhe të gjithë ne luajmë në qetësi në futbollin në Kosovë. Respekt të jashtëzakonshëm për këtë familje dhe për të gjithë ata që e dhanë jetën që ne të luajmë futboll lirshëm”, ka thënë trajneri gjerman për “Zërin”.

Image Image Image Image Image
View the original article here

Ekipi i Rumanis� pla�kitet n� Kazakistan

20 Tet

Futbollistët e Rumanisë janë ankuar se para dhe gjësende personale u janë vjedhur nga dhomat e hotelit para duelit me Kazakistanit në eliminatoret e “Kampionatit botëror 2018”, të mërkurën.

“Ne nuk kemi gjetur se kush i vodhi paratë dhe gjithë ato gjësende”, deklaroi Andrei Vochin, këshilltar personal i presidentit të Federatës së Futbollit të Rumanisë, Razvan Burleanu, për “DolceSport TV”, pas barazimit pa gola në Grupin E në Astana, përcjell “Zëri.info”.

“Si do qoftë, nuk kemi shumë shpresë”, shtoi ai, duke theksuar se hajdutë të paidentifikuar kanë depërtuar në dhomat e futbollistëve derisa ata ishin në stërvitje.

Së paku 12 futbollistë janë ankuar se u kanë munguar para ndërsa masazhisti i ekipit ka theksuar se i është marrë një pajisje. Rumania është e treta në grup me pesë pikë nga tri ndeshje, dy më pak se lideri Mali i Zi. Kazakistani është i pesti, me dy pikë. 


View the original article here

Bunjaki i sigurt: Kualifikohemi n� Kampionat Evropian

19 Tet

Albert Bunjaki është shumë optimist se do ta kualifikojë Kosovën në “Evropianin 2020”, shkruan sot gazeta Zëri.

Për ta arritur këtë, përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës kërkon durim dhe premton punë të madhe.

“Në kualifikimet për Botëror do të mundohemi të piqemi dhe të bëjmë përvojë. Ndërkohë, të marrim sa më shumë pikë pasi jam i bindur se në fund do të jemi në një pozitë më të mirë në renditjen botërore. E objektiv yni është Evropiani. Jam i sigurt 100 për qind se do të kualifikohemi në ‘Evropianin 2020’”, insiston Bunjaki, i cili thotë se ka parë elemente dhe aspekte shumë pozitive nga ekipi i tij në tri ndeshjet e para, bile më shumë se që priste.

Ai tregon se ka marrë komplimente nga trajneri i Ukrainës, Andriy Shevchenko, pas ndeshjes, i cili i kishte thënë se e keni një skuadër të re, potenciale dhe shumë më të mirë se që kishte menduar legjenda ukrainase.

Bunjaki insiston se Kosova ka të ardhme të ndritshme, por që djelmoshat duhet lënë të punojnë në qetësi dhe të evitohen kritikat e ngutshme dhe pa vend. /Zëri/


View the original article here

Pacolli premton rritje ekonomike prej 12 p�r qind

19 Tet

Presidenti i AKR-së ka premtuar se do ta çonte në 12 për qind rritjen ekonomike në vend, në rast se ai merr kryesimin e qeverisë së Kosovës.

“AKR ka program me të cilin, në vitet e para të mandatit të parë do të kishte rritje ekonomike prej 12 për qind”, ka thënë ai në një intervistë për Zona B të Klan Kosovës.

Ai ka garantuar se kjo shifër është e arritshme, pa ndonjë problem të madh.

Pacolli ka premtuar se këtë do ta elaborojë më tepër, ditëve ne vazhdim.

Pos kësaj, lideri i AKR-së ka folur edhe për Trepcën, mangësitë e ligjit për këtë gjigand ekonomik, refuzimin që iu bë nga qeveria kur i kërkoi dy fabrika të lëna pasdore, për të cilat kishte gjetur investitorë seriozë dhe shumë tema tjera.


View the original article here

Mposhtet Feniksi

19 Tet

Feniksi është mposhtur nga ekipi Araz Naxçivan me rezultat 1:0, në ndeshjen e xhiros së dytë të rrethit të dytë të fazës së grupeve në UEFA Futsal Cup, shkruan Zeri.info.

Golin e fitores për skuadrën mysafire e ka realizuar Baghirov, në minutën 10:24. Kjo ishte humbja e parë për Feniksin në garat evropiane, ku debutoi këtë edicion, raporton Zëri.

Feniksi e kishte mposhtur mbrëmë ekipin Zhelezarec me rezultat të thellë, 5:0, ndërsa lojën e tretë dhe të fundit për këtë fazë do të zhvillojë të premten ndaj ekipit Tbilisi State University, duke filluar nga ora 13:00. /Zëri/


View the original article here

Jovanoviq: Deklaratat e Nikoliqit p�r Kosov�n destabilizuese

19 Tet

Deklarata e Presidentit të Serbisë, Tomislav Nikoliq të cilën e ka bërë në Rusi në kundërshtim të vendimit të “Trepçës”, ka shtyrë liderët e partive opozitare në Serbi të reagojnë, duke thënë se deklarata e tij kërcënuese ndaj Kosovës, është e rrezikshme dhe e papërgjegjshme

Kryetari i Partisë LDP në Serbi, Çedomir Javonoviq ka thënë se deklarata e presidentit serb, Tomislav Nikoliq mund të përfundojë keq, pasi sipas Nikoliq, Serbia është e gatshme t’i përgjigjet Kosovës në çfarëdo mënyre, shkruan Blic.rs, transmeton Gazeta Express.

Krejt kjo situatë e krijuar në Serbi dhe gjithë këtë “pluhur” që po e bëjnë liderët serb, e ka shkaktuar vendimi i marrë nga Kuvendi i Kosovës për “Trepçën”.

“Deklarata e Tomislav Nikoliq është e papërgjegjshme dhe dëshmon se ai sjell jostabilitet në jetën politike të Serbisë”, ka thënë Jovanoviq.

Ai ka thënë se interesi më i madh i Serbisë është paqja, e jo nxitja e dhunës.

“Këto tema krijojnë konflikte dhe keqkuptime, mirëpo Nikolic vetëm sa po e ndihmon destabilizimin me këto deklarata të ulëta”, ka thënë kreu i LDP’së.


View the original article here

Njihuni me modelen e fitnesit m� seksi q� keni par� ndonj�her�

19 Tet

Trajnerja e fitnesit dhe modelja Katya Elise Henry është një nga femrat më të nxehta që mund të shihni ndonjëherë.

Bukuria e saj dhe linjat perfekte trupore të saj kanë bërë që të jetë mjaftë e ndjekur dhe e pëlqyer edhe në mediat sociale, përcjellë lajmi.net

Me mbi 2.8 milion ndjekës në Instagram, kjo modele ka bërë miliona djem të ëndërrojnë për të.

Ajo poston shpesh në Instagram, duke mos hezituar asnjëherë t’i tregojë linjat e saj trupore.


A photo posted by Katya Elise Henry (@katyaelisehenry) on Sep 14, 2016 at 3:05pm PDT


A photo posted by Katya Elise Henry (@katyaelisehenry) on Sep 18, 2016 at 9:44am PDT


A photo posted by Katya Elise Henry (@katyaelisehenry) on Sep 3, 2016 at 10:44am PDT


View the original article here

Ja kur do t� largohet Albert Bunjaki nga P�rfaq�suesja e Kosov�s

19 Tet

Dy humbjet e Përfaqësueses së Kosovës nga Kroacia (6:0) dhe Ukraina (3:0), kanë ngjallur pakënaqësi në vendin tonë, shkruan sot gazeta Zëri.

Mbi të gjitha, kritikat më të mëdha për këto humbje të thella i janë adresuar trajnerit Albert Bunjaki, sidomos nga trajnerët tjerë kosovarë, por edhe njohës të ndryshëm e tifozë.

Madje kanë filluar të hapen zëra se selektori mund të shkarkohet, duke ia bërë vendin njërit prej trajnerëve që përmenden më së shumti, në mes Ardian Koznikut, Kujtim Shalës, Besnik Hasit apo edhe kroatit Çiro Bllazheviq.

Mirëpo, trajneri prishtinas nuk ndihet aspak i rrezikuar dhe nuk mendon se po i lëkundet karrigia. Përkundrazi. Ai thotë se po punon në qetësi të plotë, i bindur se do ta vazhdojë projektin e nisur, duke garantuar se sukseset në të ardhmen nuk do të mungojnë.

“Ekziston një projekt afatgjatë, të cilin do ta vazhdojmë. Unë kam nënshkruar me FFK-në kontratë 2+2, që do të thotë se do të jem trajner i Përfaqësueses deri pas ‘Evropianit 2020’, kur edhe do të tërhiqem vetë. Spekulimet janë normale në botën e futbollit, por unë nuk merrem shumë me to. E di se shumë trajnerë e lakmojnë këtë pozitë, por ajo është e zënë”, ka thënë fillimisht Bunjaki për “Zërin”.

“Unë e kam nisur projektin qe tetë vjet dhe nuk do të kishte sens të largohem vetëm një muaj pasi kanë nisur kualifikimet. Na pret një rrugë e gjatë, e kam përkrahjen e Federatës dhe do ta vazhdojmë rrugën së bashku. Ata që kanë pritur më shumë në këtë fillim të rrugëtimit tonë, kanë gabuar. Kemi luajtur me dy superfuqi dhe momentalisht ju them se nuk jemi të gatshëm të përballemi me superfuqi”, ka vazhduar trajneri kosovar.

Bunjaki: Epoka ime mbyllet më 2020-n

Bunjaki është i vendosur kur flet për të ardhmen e tij. Ai ia ka vënë një cak vetes dhe po punon intensivisht që ta çojë deri në fund rrugën e nisur.

“Unë do ta drejtoj ekipin deri në ‘Evropianin 2020’. Pas tij, rrugët tona do të ndahen. Nga ajo kohë, me siguri edhe FFK-ja do ta marrë një trajner të ri me ide dhe projekte të reja. Po ashtu, edhe unë, pas një kohe të gjatë kam nevojë për projekte të reja e ndoshta ajo që më mungon më së shumti është puna ditore me lojtarë, pra e ndiej mungesën e punës në klub, por edhe për zhvillimin tim individual, duhet të shkoj më tutje pas Evropianit 2020”, shpjegon Bunjaki. /Zëri/


View the original article here

Barazon Prishtina, 89-shi lideri i ri i Superlig�s

19 Tet

Prishtina nuk ka arritur më shumë se një barazim në Drenicë, në fushën e përbaltur, pasi ndeshje përfundoi baras, 0:0, përkundër faktit se të dyja skuadrat patën raste, shkruan Zëri.

Ndërkohë, Trepça ’89 e ka mposhtur Hajvalinë 1:0 dhe e ka marrë lidershipin në tabelë falë golit të John John, të shënuar në pjesën e dytë.

Trepikëshit iu gëzua edhe Besa, e cila e mundi Lirinë 2:0 falë golave të Leart Eminit dhe Fatih Karahodës.

Llapi e mundi Gjilanin 1:0 me golin e Florim Bërbatovcit, kurse dueli në mes Ferizajt dhe Trepçës përfundoi baras, 2:2. /Zëri/


View the original article here

Shoferi m� me fat n� bot�: T� gjith� menduan se kishte vdekur pas k�tij aksidenti t� tmerrsh�m (Video)

19 Tet

Në autostradën që e qytetit rus Soçi ka ndodhur një aksident i tmerrshëm trafiku, pas të cilit dëshmitarët e rastit nuk kanë mundur të besojnë se ka të mbijetuar.

Shoferi i veturës Kia befasisht kishte kthyer veturën majtas duke goditur një veturë tjetër të tipit Renault, e cila nga shtypja e madhe përfundoi duke u rrokullisur disa herë për më shumë se 30 metra, transmeton Telegrafi.

Por në momentin që Renault u ndal përfundoi më rrota lart, derisa shoferi i saj hapë derën dhe largohet nga rruga thuajse nuk ka ndodhur asgjë.

Dhe në atë moment shoferët e veturave tjera që kishin qenë aty, ndalojnë për t’i ndihmuar ta rikthejnë veturën me rrota në tokë.


View the original article here