100 pyetje me zgjidhje nga Kimia – Test nga Kimia me zgjidhje

9 Gus

Kliko mbi:  100 pyetje me zgjidhje nga Kimia

Pyetje të ndryshme nga Biologjia dhe Kimia

26 Kor

Pyetje të ndryshme nga Biologjia dhe Kimia

 

Kliko mbi:

 

Pyetje nga Biologjia

 

Pyetje nga Kimia

50 pyetje nga Biologjia – test nga Biologjia

16 Kor

50 pyetje nga Biologjia

Kliko mbi pyetjen qe ju intereson
Aftësi të plotë regjeneruese kanë:


Korioni përbëhet nga:


Vezët të cilat nuk kanë materie rezervë vitelinë janë


Rekombinimi i gjeneve ndodhë në


Në________kryhet frymëmarrja qelizore


kanë rëndesi të madhe në tretjen e substancave të huaja


ka rëndësi të madhe në procesin sekretues


Transportimin brenda dhe jashtë qelizorë e ka si funksion


Eliminimin e spiralizimit të dyfishtë të ADN së e bëjnë
Insulina dhe glukagoni sekretohen nga


Kujtesa e njeriut është e lokalizuar në


Kur sheqeri është i lartë në organizëm


Kur sheqeri është i ulët në organizëm


Që ushqimi të tretet krejtësisht


Sa % të peshës trupore e përbëjnë muskujt


Truri i vogël ndryshe quhet edhe


Vezët të cilat e kanë vitelinën të pëqëndruar në brendi të qelizës


Vezët të cilat kanë sasi të vogla të vitelinës


Edhe qeliza mund ta vras veten


Ka më shumë qeliza bakteriale në trupin e njeriut


Angiologjia është shkenca mbi


Çdo molekulë organike përmban


E vetmja shkronjë e cila nuk është përdorur në tabelën periodike


Kocka e dytë për nga gjatësia tek njeriu


Kocka më e gjatë dhe më e fortë tek njeriu


Kocka më e vogël tek njeriu


Leukemia është një sëmundje e


Miologjia (Myologia) është shkencë që studion

Tema dhe shkrime të shumta nga Mjekësia dhe Shëndetësia

12 Kor

Tema dhe shkrime të shumta nga Mjekësia dhe Shëndetësia

Për të gjetur më lehtë atë që kërkoni shtypni CTRL + F dhe shkruani atë që kërkoni.

 

 

Çka është Testi i Papanikolaut apo Papa testi?

Cipa e virgjërisë apo himeni – Gjinekologjia dhe O…

Çka është Ovulacioni? -Gjinekologjia

Çka është Steriliteti? – Gjinekologjia

Çka janë Menstruacionet?- Gjinekologjia

Metodat komplementare të ekzaminimit në Gjinekolog…

Çka është Oligomenorea? – Gjinekologjia online

Shkallët e pastërtisë së vaginës – Gjinekologjia d…

Pneumonitë e të posalindurit – Pasqyra klinike

Pneumotoraksi – Pasqyra klinike

Sindromi Down apo trisomia 21

Sinusiti etmoidal akut

Sinusiti frontal akut

Sinusiti maksillar akut

Sinusiti sfenoidal akut

Çka është embolia?

Fiziologjia e dëgjimit – Fiziologjia e njeriut onl…

5 ushqimet më të shëndetshme të verës

Çka është hemofilia?

Çka është tromboza?

Çka është infarkti apo sulmi në zemër?

HYRJE NË PEDIATRI

Fillon ‘Java e dytë Shëndetësore Kosovë-Turqi’

Pacientët e QKUK-së detyrohen t’i blejnë anestetik…

HUMBJA FIZIOLOGJIKE NË PESHË E TË POSALINDURIT (Vi…

Shenjat klinike të inflamacionit (Video)

Duhani vrasës edhe për të tjerët

Dëmet që i shkakton duhani

Historiku i Duhanit

Duhani vrases i ngadalshem

Duhani dhe kanceri i mushkërive

Duhani dhe Alkooli, dy vrasesit e ngadalshem

Të falësh i bën mirë zemrës

Gjumi, misteret e një të tretës së jetës

Aroma e “gjalpit” është e lidhur me alzhemierin

Si të ushqehesh si një atlet

Alga, insekte dhe mish ‘in vitro’, ja ushqimi i 20…

Kos, fruta dhe rrënjët e barishteve ndihmojnë “zhb…

Dhjetë gjërat që nuk duhet t’ia fshihni doktorit

Alarmi: Kolesteroli, kërcënues edhe për të rinjt

Dhjetë rregulla kundër obezitetit

Vaji i ullirit lufton sëmundjet kardiake

Vitaminat dhe tabletat antioksidante

Marijuana, 20 herë më e dëmshme se cigaret e zakon…

Hudhra, aleati i qelizave

Ushqimet e skuqura, Sekretet për t’i bërë sa më të…

Çfarë rrezikoni kur konsumoni shumë pije energjike…

Çdo fëmijë lind me bakteret e tij

Problemet e jetës ndikojnë në çrregullimet e të us…

“0-5-30”, formula për të mbrojtur sistemin imunita…

Mjalta zgjedhja më e mirë për rezistencë ndaj anti…

Kakao stimulon aftësitë intelektuale

Sëmundjet që lufton Patatja

30, 40, 50 vjeç, një dietë në bazë të moshës tuaj

Sëmundjet që parandalon vitamina D

Kripa zhvillon kancerin e lukthit

Konsumoni 10 ushqimet kundër kancerit

7 fruta dhe perime çdo ditë na ndihmojnë të jetojm…

Ja ushqimet e duhura për dhëmbë më të bardhë

Vitamina B12 ndihmon në forcimin e kockave

Ora e verës: efektet mbi shëndetin

Nga vjen depresioni dhe humbja e kujtesës?

Sulmet në zemër dhe tru, të zakonshme në 06:30

Aceto e mollës si aleat i bukurisë dhe i shëndetit…

Metodat e fjetjes së fëmijëve

Një mënyre për t’i mbrojtur fëmijët nga Alergjia

Rrisni flokët tuaj me hithër, efektet kuruese të s…

Uji: Fakte false dhe të vërteta

Shkencëtarët gjejnë terapinë që vret çdo lloj tumo…

Pija që mban larg diabetin

Shpresë e re: Pjeshka kundër kancerit të gjirit

7 herë në ditë fruta e perime për zgjatje të jetës…

6 ushqime kundër plakjes

4 ushqime për gjumë të mirë

Mbani dietë, por shmangni këto 10 gabime

Testohen vaksinat për gripin pandemik

Të mirat që sjell mandarina për shëndetin

A mundet stresi të shkatërrojë fertilitetin tuaj?

5 pijet të cilat ju ndihmojnë të humbni peshë

Katër mënyrat për të pastruar trupin tuaj për pran…

Farat e susamit, mrekullia e shëndetit

Ushqimet që ju ndihmojnë të jeni në formë më të mi…

Vetitë e Omega 3, dhe ushqimet ku gjenden

14 arsye pse duhet të filloni të hani tranguj

Arkiva e postimeve dhjetor 2011

Arkiva e postimeve shtator dhe tetor 2011

E përdorim çdo moment, na rrezikon 40% për tu prek…

6 shenjat e një diete të mirë

Dobitë e domateve

Omega-3 mbron trurin e të moshuarve

Nëna, konsumoni peshk për të patur fëmijë inteligj…

Ushqimi që pakëson kaloritë e marra

4 ilaqe të çuditshme për dhimbje qafe dhe shpine

Ndikimi i kafesë në shtatzëni

Hipertermia malinje

Pagjumësia dhe shërimi i saj

Gastriti kronik

Parandalimi dhe shërimi i kolerës

Diagnostikimi i Kolerës

Shkaktari i Kolerës

Simptomat e kolerës

Çka është Kolera?

Historia e kolerës

Anatomia dhe Fiziologjia

Anatomia e vjetër deskriptive

Çka është Anatomia e njeriut?

A 17-year-old girl is a Jehovah’s witness

A 16-year-old boy was diagnosed with osteosarcoma …

A mother refused surgery for suspected appendiciti…

A mother refused immunization for her 2-month-old …

A newborn needs a complicated cardiac surgical pro…

A 25-year-old woman developed postpartum psychosis…

A newborn is diagnosed with either trisomy 18 or 1…

A 17-year-old terminally ill patient wanted to die…

A 17-year-old boy came to a doctor for recurrent U…

Can a medical student introduce himself or herself…

A 18-year-old man is diagnosed to have suspected b…

A 16-year-old man with severe head injury was admi…

A newborn male is diagnosed with anencephaly

A 17-year-old woman slashed her wrists and wanted …

A 1-day-old infant was diagnosed with hypoplastic …

A 13-year-old boy with suspected meningitis refuse…

A 2-year-old girl is admitted with the diagnosis o…

A 17-year-old boy came to a surgeon for bilateral …

A 16-year-old girl came to a doctor for bilateral …

Crohn’s and Colitis: Symptoms, Treatments

A 16-year-old boy wants to donate one of his kidne…

A 15-year-old boy wants to participate in a resear…

A 17-year-old boy lives independently

An infant, born at 30 weeks gestation…

Is this the right decision?…

What should a physician do in this situation?

What is the appropriate decision at this point?

A physician became sexually involved with a curren…

A physician decided to take care of his own family…

A father wants to have a copy of his child’s medic…

Is the physician doing the right thing?

What is the duty of the physician?

Kontrollimi i zhvillimit psikomotorik të latantit

Vlerësimi i zhvillimit psikomotorik të latantit

Nervat kranial apo nervat e kokës

Anatomia e këmbës – Pjesa e parë

Pediatrics – Part Five – Pediatria pjesa e pestë

Pediatrics – Part Four – Pediatria pjesa e katërt

Pediatrics – Part Three – Pediatria pjesa e tretë

Pediatrics – Part Two – Pediatria pjesa e dytë

Human Anatomy and Physiology – part two

Human Anatomy & Physiology – part one

Pediatrics – Part One – Pediatria -pjesa e parë

Organet e njeriut- Kuiz nga Anatomia

Muret e kanalit inguinal – Kuiz nga Anatomia

Sjellja e të posalindurit

Sa është gjatësia e të posalindurit?

Humbja fiziologjike e peshës tek i posalinduri?

Sa është pesha trupore e të posalindurit?

Kur fillon dhe përfundon adoleshenca?

Kur fillon puberteti?

Mosha shkollore

Mosha parashkollore

Çka është Latanti?

Çka është periudha prenatale?

Llogaritja e sipërfaqes trupore

Kur dalin dhëmbët e përhershëm?

Dalja e dhëmbëve të përhershëm

Rritja e dhëmbëve

Vlerësimi i pjekurisë ( mosha e kockave)

Ku kemi zvogëlim patologjik të perimetrit të kokës…

Cilat janë vlerat mesatare të perimetrit të kokës?…

Me çka matet perimetri i kokës?

Kur rritet koka më së shumti?

Me çka përcillet rritja e kokës?

Çka shënohet në abshisë dhe çka në ordinatë?

Vlerësimi i konstitucionit fizik dhe gjendjes së u…

Përcentilat dhe çrregullimi i gjendjes

Me çka shërbehemi për vlerësimin e përparimit fizi…

Me çka e vlerësojm rritjen fizike?

Në bazë të cilave parametrave vlerësohet rritja e …

Si ndahen faktorët e rritjes?

Çka kuptojmë me zhvillim?

Çka është rritja?

Si ndikon ushqimi në zhvillimin e dhëmbit dhe orga…

Pse paraqiten zhurmat e veshit?

Parazitët intestinal më të shpeshtë te fëmijët

Kafshët vaksinohen, pse mund të shërbejnë si burim…

Si arrijnë parazitët në trupin e njeriut? Përse pa…

Të gjitha qeniet e gjalla varen nga njeri-tjetri d…

Qendra për Avansimin e Studimeve (QAS)

Postimet sipas alfabetit

Qendra për avancimin e studimeve

Si bartet sifilisi ?

Çka është sifilisi ?

Qendra per avancimin e studimeve

A mund të shërohen aftet?

Si duhet të ushqehemi që dhembja të jetë më e vogë…

Në cilat forma paraqiten aftet?

Ku lokalizohen më së shpeshti aftet ?

Si manifestohen aftet?

Cili është roli i viruseve dhe higjienës orale në …

Kush është shkaktar i afteve?

Çka janë aftet?

Si mjekohet shoku ?

Trajtimi natyral i infeksioneve të ndryshme

Çka është infeksioni dhe sëmundja infektive ?

Cilat janë shkaqet e epilepsisë ?

Si ekzaminohet sistemi respirator ?

Cilat janë shenjat dhe simptomat tek Herpes Zoster…

Ku mund të gjej Ligjerata nga Fiziologjia e Njeriu…

Ku mund të gjej filma rentgen ?

Si shkaktohet alergjia ?

Sëmundjet e sistemit gastrointestinal

Simptomat e diabetit gestacional

Efektet e diabetit në sy

Neuropatia – simptomat dhe shkaktarët

Ena e gjakut dhe gjaku

Sëmundjet malinje si problem socialo-mjekësor

Çrregullimet e dëmtimit të funksionit të nervit tr…

Refleksi i maseterit- Refleksi Mandibular

Hulumtimi i funksionit motor të nervit trigeminus

Refleksi korneal dhe konjuktival

Ekzaminimi neurologjik i nervit trigeminus

Degët e nervit trigeminus

Nervi Trigeminus

Anatomia e nervit trigeminus

Anatomia Normale e Njeriut

Limfoma Hodgkin dhe limfoma Non-Hodgkin

Citrobacter

Klebsiella

Ndihma e parë

Anketë për duhanin

Çka janë mikrorganizmat ?

Çka është mikrobiologjia ?

Kodi Mjekësor

Tularemia outbreak investigation in Kosovo: case c…

Collective immunity of the population from endemic…

Interacting roles of immune mechanisms and viral l…

Epidemiological, serological and herd immunity of …

Brain tumors and epilepsy – Punime shkencore

Medical education in Kosova

Ndihma e shpejtë për krizat epileptike

Kurat kimike dhe popullore për të sëmurët me epile…

Simptomat e epilepsisë

Epilepsia e shkaktuar nga çrregullimet fiziologjik…

Epilepsia e shkaktuar nga shpirtrat e këqinj

Shkaqet e epilepsisë

Çka është Epilepsia ?

ÇFARË NDODH ME GJAKUN QË DHUROJ?

CILI ËSHTË RAPORTI NDËRMJET DHURIMIT TË GJAKUT DHE…

ÇDO VIT FLITET PËR MUNGESË GJAKU NË STINËN E VERËS…

GJAKU IM ËSHTË I RRALLË; PËRSE DUHET TA DHUROJ?

A MOS VALLË DUKE DHURUAR NË MËNYRË TË HERË PAS HER…

PËRSE ËSHTË MË MIRË TË KEMI DHURUES TË HERË PAS HE…

A DËMTOHESH PO TË DHUROSH GJAK?

PËR Ç’ARSYE DUHET TA DHUROJ GJAKUN TIM?

ÇFARË NDODH NËSE GJAKU I DHURUESIT REZULTON POZITI…

A MUND TË INFEKTOHET PERSONI QË TRANSFUZIONOHET (Q…

A MUND TË INFEKTOHET PERSONI QË DHURON GJAK?

ÇFARË ËSHTË NJË HEMOPËRBËRËS (PËRBËRËS GJAKU)?

ÇFARË ËSHTË NJË NJËSI GJAKU?

Ajri në rrugët biliare (aerobilia)

Radiografia native e rrugëve biliare

Çka është plazma e gjakut ?

Çka është globulina ?

Çka është molekula ?

Çfarë është Hemoglobina ?

Kontrastet natyrale

Metodat radiologjike për ekzaminimin e sistemit s…

Metodat e ekzaminimit te sistemit osteo-artikular….

Prof.dr Isuf Dedushaj – Biografia

Prevention of Hepatitis A

Treatment of Hepatitis A

Diagnosis of Hepatitis A

Symptoms of Hepatitis A

Transmission of Hepatitis A

Causes of Hepatitis A

Hepatitis A

Treatment of Anaphylaxis

Can anaphylaxis be predicted?

Symptoms of Anaphylaxis

Causes of anaphylaxis

What is Anaphylaxis ?

What Is Coronary Angiography?

Acne Description

Acne Definition

What is osteoarthritis ?

What is testosterone ?

What is Citrate phosphate dextrose (CPD) ?

What is Citrate phosphate dextose adenine (CPDA-1)…

What is Chronic myeloblastic leukemia (CML) ?

What is Chronic lymphoblastic leukemia (CLL) ?

What is Buffy coat (BC) ?

What is Blood component ?

What is Blood ?

What is Autologous transfusion ?

What is Autologous donation ?

What is Autologous blood ?

What is Aplastic anemia ?

What is Aphersis red blood cells

What is Apheresis ?

Antigen

Anticoagulant

What is Anemia ?

What is American Association of Blood Banks (AABB)…

What is Alloimmunization or alloantibody ?

What is Adult T-cell leukemia (ATL) ?

What is ADSOL ?

What is Additive solution (AS) ?

What is Acute myeloblastic leukemia (AML) ?

What is Acute lymphoblastic leukemia (ALL) ?

What is Acquired immune deficiency syndrome (AIDS)…

What is Acid citrate dextrose (ACD) ?

What is insomnia ?

What is Japanese encephalitis ?

What is lymph ?

What is Memory ?

What is muscle ?

What is Paralysis ?

What is Pediatrics ?

What is Pregnancy ?

What is prognosis of disease ?

What is rash ?

What is rehabilitation ?

What is trimester ?

What is viral infection ?

What is virulent virus ?

What is virus ?

What are viruses ?

What Is West Nile Virus?

Treatment of Whipworm Disease

Diagnosis of Whipworm Disease

Symptoms of Whipworm Disease

Transmission of Whipworm

Etiology of Whipworm Disease

What is Whipworm disease ?

The viral core of HIV

The viral envelope of HIV

Biology of HIV

How HIV Causes AIDS

What are HIV and AIDS?

Quick Facts for HIV/AIDS

Prevention of West Nile Virus

Diagnosis of West Nile Virus

Symptoms of West Nile Virus

Transmission of West Nile Virus

History of West Nile Virus

What Is West Nile Virus?

What is the prognosis for these infections?

Can meningitis and encephalitis be prevented?

Treatment of Encephalitis

Treatment of Meningitis

How are meningitis and encephalitis diagnosed?

What are the signs and symptoms for meningitis and…

Bacterial meningitis and encephalitis how are thes…

Who is at risk for encephalitis and meningitis?

What is West Nile encephalitis ?

What is St. Louis encephalitis ?

What is LaCrosse encephalitis ?

What is Equine encephalitis ?

What is Powassan encephalitis ?

Herpes simplex encephalitis (HSE)

Encephalitis

Viral, or aseptic, meningitis

Other forms of bacterial meningitis

Haemophilus meningitis

Meningococcal meningitis

Pneumococcal meningitis

Bacterial meningitis

Meningitis

What causes meningitis and encephalitis?

What is meningitis? What is encephalitis?

Gjendje të cilat shoqërohen me një nevojë të rritu…

Acidi askorbik (vitamina C)- farmakokinetika

Acidi askorbik (vitamina C)-Mekanizmi i veprimit

What is Prinzmetal’s angina ?

What is Ludwig’s angina ?

Prevention of Angina

Prognosis of angina

Alternative treatment of angina

What is myocardium ?

What is ischemia ?

What is myocardial infarction ?

Surgical treatment of angina

Conservative treatment of angina

Angiogram for angina

Stress test for angina

Electrocardiogram (ecg) for angina

Angina -Diagnosis

Angina- Causes and symptoms

Variant angina

Angina of effort

Description of angina

Angina Definition

Lezionet elementare glomerulare

Etiologjia e infeksioneve pulmonare

Klasifikimi i infeksioneve pulmonare

Mekanizmat mbrojtës tek Infeksionet pulmonare

Faktorët predisponues për Infeksione pulmonare

Dinamika dhe gjeneza e Histerisë

Neuroza Histerike

Neurastenija- Shërimi

Diagnoza e neurastenisë

Simptomet e neurastenisë

Sindromi Neurastenik

Klasifikimi i Neurozave

Manevret neurotike

Karakteri neurotik

Simptomi Konverziv

Formimi i Simptomeve te Neuroza

Konflikti primar

Frustracioni

Zgjidhja e tensionit nga EGO

Neuroza si konflikt i pa zgjidhur

Neurozat – Definicioni

Neurastenija

Neuroza Hipohondrike

Depresioni Psikotik

Psikozat Maniako – Depresive

Çrregullimet Skizoafektive

Skizofrenia Simplex

Depresionin Postpsikotik

Skizofrenia Katatonike

Skizofrenia Hebefrene

Skizofrenia Paranoide

Simptomatologjia e Skizofrenisë

Skizofrenia

Psikozat endogjene

Karakteristikat patologjike tek miastenia gravis

Barnat që e provokojn paraqitjen e Myastenisë

Trajtimi i Miastenia Gravis

Diagnoza e Myasthenia Gravis

Klasifikimi i Myasthenia Gravis sipas Osermanit

Format e Myasthenia gravis

Ecuria e sëmundjes tek Myasthenia Gravis

Pasqyra Klinike tek Myasthenia Gravis

Çka është Myasthenia Gravis ?

Arboviruset (Arthropod-borne Viruses)

Histologji preparatet- Sistemi tretës

Nervat të cilët posedojnë fije nervore parasimpate…

Nervat e përzierë kranial (nervi mixti)

Nervat kranial motorikë (nervi motorii)

Nervat kranial shqisorë

Nervi trinjak (n.trigeminus) V

Klasifikimi funksional i nervave kranialë

Ganglionet sensitive të nervave të kokës (ganglia …

Rreshti i bërthamave somatosensitive speciale SSSp…

Rreshti i bërthamave somatosensitive të përgjithsh…

Rreshti i bërthamave viscerosensitive të përgjiths…

Rreshti i bërthamave visceromotorike speciale VMSp…

Rreshti ibërthamave visceromotorike të përgjithshm…

Rreshti i bërthamave somatomotorike të përgjithshm…

Art. tarsi transversa

Art. subtalaris

Art. talocruralis

Art. genus

Art. coxae

Nyjёtimet e pjesёs komblike tё shtyllёs kurrizore

Foramen infrapiriforme

Foramen suprapiriforme

Bashkёlidhja kёrbishtondejtёsore (syndesmosis sacr…

Ngjitja mbivehtore (symphisis pubica)

Nyjёtimi kёrbishtoçapokor (art. sacroiliaca)

Articulatio mediocarpalis

Art. radiocarpalis

Art. cubiti (articulatio composita)

Art. humeri

Art. acromioclavicularis

Art. sternoclavicularis

Syndesmosis occipitoaxialis

Art. atlantoaxialis

Art. atlantooccipitalis

Nyjëtimet e kokës me shtyllën kurrizore

Art. temporomandibularis shqip

Nyjëtimet e kokës (artt. synoviales cranii).

Përkulja apo fleksioni

Llojet e levizjeve te eshtrave

Nyjëtimi rruzullor (articulatio spheroidea)

Nyjëtimi elipsoid (articulatio ellipsoidea)

Nyjëtimi shalor (articulatio sellaris)

Nyjëtimet çikrikore (ginglimus)

Nyjëtimet shulore

Llojet e nyjetimeve

Formacionet fibrokartilagjinoze

Qeskat jargore (bursae synoviales)

Lidhëset nyjëtore (ligamenta)

Pjeset shtese ose dytesore te nyjetimeve

Zgavra nyjetore (cavitas articularis)

Kapsula nyjetore (capsula articularis)

Faqet nyjetore (facies articulares)

Nyjetimet e levizshme (juncturae synoviales s. art…

Junctura ossea

Junctura cartilaginea

Syndesmosis

Suturat sipas formes

Junctura fibrosa

Nyjetimet e palevizshme

Nyjëtimet (articulationes).

Qëndrimi i të sëmurit

Shikimi ( inspekcioni-inspectio )

EGZAMINIMI OBJEKTIVË

Anamneza familjare

ANAMNEZA E JETËS ( ANAMNESIS VITAE )

ANAMNEZA E SËMUNDJES ( ANAMNESIS MORBI)

Ankesat kryesore tek anamneza

MARRJA E GJENERALEVE TEK ANAMNEZA

EGZAMINIMI SUBJEKTIV ( MARRJA E ANAMNEZES )

RREGULLA DHE UDHËZIMI KRYESOR PËR EGZAMINIMIN E TË…

Ossa membri inferioris

Ossa membri superioris

Ossa thoracis

Vertebrae

Columna vertebralis

ESHTRAT E KOKËS (OSSA CARANII) neurocranium-viscer…

Ndarja e eshtrave

Ossa longa (eshtrat e gjatë)

Ossa brevia (eshtrat e shkurtë)

Ossa plana (eshtrat shpatuke)

Klasifikimi i eshtrave

ASHTI – OS

Ganglia pelvica

Nervёzimi vegjetativ i organeve tё komblikut

Plexus coccygeus

N. pudendus

Nervat e zgavrёs sё komblikut

Nyjet limfatike tё zgavrёs sё komblikut (nodi lymp…

Gёrshetimet venoze tё zgavrёs sё komblikut

Degёt viscerale tё v. iliaca interna

Degёt parietale tё v. iliaca interna janё:

Venat e zgavres se komblikut

Degёt parietale tё a. iliaca

Degёt viscerale tё a. iliaca interna

Arteriet e zgavrёs sё komblikut

Paracolpium

Paraproctium

Paracystium

Fascia pelvis visceralis – Pёrmbajtja

Fascia pelvis visceralis

Fashat e dyshemesё sё komblikut (fasciae pelvis)

Fashat e zgavrёs sё komblikut

Hapёsira nёnvehtore sipёrfaqёsore (spatium perinei…

Hapёsira nёnvehtore e thellё (spatium perinei prof…

M. coccygeus

M. levator ani – Funksioni

M. levator ani – pjesёt

M. levator ani

Diaphragma pelvis

Perineumi

Apertura pelvis inferior

Muskujt e dyshemesё sё zgavrёs sё komblikut (mm. p…

Foramen infrapiriforme

Foramen suprapiriforme

M. piriformis

Muskujt anёsorё tё zgavrёs sё komblikut

Muskujt e zgavrёs sё komblikut

Diametrat e hapjes sё poshtme tё komblikut

Diametrat e hapjes sё sipёrme tё komblikut

Kombliku i vogёl (pelvis minor)

Zgavra e komblikut (cavitas pelvis)

Nyjёtimet e pjesёs komblike tё shtyllёs kurrizore

Bashkёlidhja kёrbishtondejtёsore (syndesmosis sacr…

Nyjёtimi kёrbishtoçapokor (art. sacroiliaca)

Ngjitja mbivehtore (symphisis pubica)

Nyjёtimet e komblikut

Muret e zgavrёs sё komblikut

Kombliku – Anatomi

Autoimmunity

Type IV Hypersensitivity Clinical Examples

Type III Hypersensitivity Signs, Symptoms and Cli…

Type II Hypersensitivity Clinical Examples

Type I Hypersensitivity Clinical Examples

Types of Hypersensitivity

Natriumi, vlerat referente dhe roli i tij

Hiperkalemia

Hipokalemia

Kaliumi në organizmin e njeriut

Roli i elektroliteve në organizëm

Mikroelementet tek njeriu

Makroelementet dhe mikroelementet

Makroelementet tek njeriu

Uji dhe sasia e tij e nevojshme brenda dites

Çka janë elektrolitet ?

Mekanizmat kompenzator të alkalozës respiratore

Mekanizmat kompenzatorë në acidozën respiratore

Acidoza respiratore

Mekanizmat kompenzator në alkalozën metabolike

ALKALOZA METABOLIKE

Mekanizmat kompenzator te acidoza metabolike

Acidoza me anion gap normal(acidoza inorganike)

Kushtet e lidhura me ndryshimet abnormale të tatus…

Mekanizmi renal në rregullimin acido-bazik

Mekanizmi respirator në rregullimin e balancit aci…

Vlerat referente të gazrave

Sistemet Buferike

Uji dhe roli i tij

Roli i ADN -së

ADN- ja

SINTEZA E PROTEINAVE

Diklofenaku – Indikacionet

Çka është Biokimia klinike ?

Vitamina C apo acidi askorbik

Biotina apo vitamina H

Inozitoli

Efekti aritmogjen i antiaritmikëve

Profilaksa e salmonellozave

Terapia tek salmonellozat

Diagnoza e salmonellozave

Patogjeneza dhe simptomatologjia e salmonellozave

Epidemiologjia e salmonellave

Etiologjia e Salmonellozave apo Salmonellat

Çka janë Salmonelozat ?

Prognoza dhe mjekimi i fruthit

Diagnoza e fruthit

Pasqyra klinike tek fruthi

Patogjeneza dhe ndryshimet patologjike tek fruthi

Epidemiologjia e fruthit – Fruthi – epidemiologjia…

Etiologjia e Fruthit apo virusi i Fruthit

Muskuli Skeletik

Muskujt e skeletetit

Muskujt kardiak

Muskujt e lëmuar

Muskujt e skeletit, të vijezuar (strijuar)

INDET E MUSKUJVE

MIRËMBAJTJA E INDIT MUSKULOR

ZGJATSHMERIA DHE ELASTICITETI MUSKULOR

Toniciteti apo tonusi muskulor

LODHJA E MUSKULIT

TKURRJA DHE RIMËKËMBJA TEK TKURRJA MUSKULORE

STIMULIMI PER TKURRJE TEK MUSKULI

TKURRJA E MUSKUJVE

Funksioni kryesor i muskujve

Çka janë muskujt ?

Neurofibromatoza I – von Recklinghausen

Migrena Me Aurë

Migrena Pa Aurë

Çka është Migrena ?

Qarkullimi i gjakut

Çka është transporti aktiv ?

Çka është difuzioni i lehtesuar ?

Çka është homeostaza ?

Çka është osmoza ?

Fijet muskulare te kuqe dhe te bardha

Filamentet e holla te Aktinës – Fiziologjia e njer…

Filamentet e trasha te miozines

Njësit qe marrin pjes ne kontrahim muskularë

Çka është sarkomera ?

Organizimi i ndertimit te Muskulit prej njësive me…

Muskulatura e Skeletit

Ndarja e Muskujve

Funksionet e Muskujve(Fiziologjia e Muskujve)

Çka është fruthi ?

Profilaksa apo parandalimi i tifos abdominale

Trajtimi(Terapia) i Tifos Abdominale

Diagnoza serologjike e tifos abdominale

Diagnoza mikrobiologjike dhe serologjike e tifos a…

Diagnoza e tifos abdominale

Komplikimet, ecuria dhe pasojat e tifos abdominale…

Variacioni klinik i tifos abdominale

Klinika e Tifos Abdominale

Ndryshimet pato-anatomike tek Tifoja Abdominale

Patogjeneza e Tifos Abdominale

Epidemiologjia e Tifos Abdominale

Etiologjia e Tifos Abdominale(Salmonela Typhi)

Historiati i tifos abdominale

Çka është Tifoja Abdominale ?

Mjekimi (trajtimi) i Koleres

Diagnoza e Koleres

Komplikimet e Koleres

Faktorët e rrezikut tek Kolera

Shenjat dhe simptomat e koleres tek fëmijët

Simptomatologjia e Koleres

Toksina e V. Cholerae

Burimet më të shpeshta që shkaktojnë infeksionin m…

Vibrion Cholerae në njerëz

Epidemiologjia e Koleres

Etiologjia e Koleres

Çka është Kolera ?

Parandalimi dhe Prognoza e shigellozes

Mjekimi i shigellozes

Diagnoza e shigellozes

Ndërlikimet e shigellozes

Shfaqjet Klinike tek Shigelloza

Shigelloza – Patogjeneza dhe Anatomia Patologjike

Shigelloza – Epidemiologjia

Shigellat – Mikrobiologji mjekësore

Çka është Shigelloza ?

Parandalimi i Hepatitit A

Prognoza e Hepatitit A

Mjekimi (Trajtimi apo terapia) i hepatitit viral A…

Diagnoza e hepatitit A viral

Pasqyra klinike e Hepatitit A

PATOGJENEZA E INFEKSIONIT NGA Virusi i hepatitit A…

EPIDEMIOLOGJIA E Hepatitit A

Etiologjia e Hepatitit A

Mycoplazma Hyrje – Mikrobiologji

Çka është farmakogjenetika ?

Terapia profilaktike farmakologjike dhe jofarmakol…

Farmakoterapia gjatë shtatzënisë

Teratogjeneza, barnat dhe shtatzënia

Sulfonamidet dhe shtatzënia

Diuretikët tiazidik dhe shtatzënia

Barnat e sigurta në shtatzëni

MORBUS BASEDOW-Semundja Basedow

Virusi i hepatitit E

Virusi i hepatitit D

Virusi i hepatitit C

Virusi i hepatitit B

Hepatiti A dhe virusi i hepatitit A

HEPATITI VIRAL

Hepatitet

Disa pamje klinike te Gihtit

Cilat veti duhet t’i posedoj nje substance qe te q…

Çka është fagocitoza ?

Mekanizmat e imunitetit jospecifik dhe Specifik

Çka është imuniteti dhe si realizohet ?

Shenjat meningjeale – shenjat e meningjitit

Shenjat meningjeale – SHENJA BRUDZHINSKI

Shenjat meningjeale- Shenja e Kernigut

Shenjat meningjeale

Thumbimet

Reakcioni i tipit IV-te te luftimi i tumoreve

Faktoret e kancerogjenezes

Etapat e zhvillimit te tumoreve

Klasifikimi i tumoreve

Proliferimi Tumoral

Cka eshte Antigjeni tumoral?

Mbrojtja normale e organizmit

IMUNOLOGJIA e TUMOREVE

Imunogjenetika

Aktivizimi i komplementit

Sistemi i komplementit

Klasifikimi i reaksioneve Imunologjike

Teorite per krijimin e antitrupave

Varijantet e tjera te imunoglobulineve

Klasifikimi ose ndarja e Imunoglobulineve

Antitrupat

Antigjeni

Mediatoret

Qelizat mediatore

Fagocitet

Qelizat Limfatike

Roli i indit linfoid ne formimin e qelizave limfoi…

Roli i indit limfoid ne imunitetin e fituar

IMUNITETI I FITUAR

Anatomia e sistemit Imunitar

Imuniteti specifik

March (6)

Çka është asfiksia ?

Çfare është hipertermia ?

Çka janë faktorët etiologjikë ?

Çka është Fiziologjia patologjike ?

Çka është sterilizimi ?

Çka është variçella ?

Vitaminat

Aminosheqernat (heksozaminat)

Metabolizmi i galaktozës

Metabolizmi i fruktozës

Kinetika e reaksioneve enzimatike

Enzimat-definicioni

Sëmundjet E Medullës Spinale

Status Epilepticus

Sulmet e gjeneralizuara epileptike

Epilepsia

Quadriplegjia (Tetraplegjia)

Paraplegjia

Hemiplegjia

Monoplegjia

Paralizat

Motoneuronet

Neuralgjia Glossofaringeale

Neuralgjia Trigemale

Kokëdhembja e tensionit (Tension-type Headache)

Kokëdhimbja Cluster Neuralgjia Bing-Horton, Erythr…

Migrena

Cefalgjitë

Tabes Dorsalis

Brown-Séquard Syndrome

Sistemi Spinocerebellar

Sistemi Thalamicocortical

Sistemi I Rrënjëve Anterolaterale

Nervat kranial apo nervat e kokes

Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial apo nerva…

Gjëndrrat -Preparatet Histologjike

Imuniteti jospecifik

Veprimtaria mendore vonon Alzheimerin

Translatimi

Sistemi I Rrënjëve Të Pasme

Pjesa Centrale E Sistemit Somatosenzorik

Pjesa Periferike E Sistemit Somatosenzorik

Kanceri i gjirit-si ta zbulojm ne fazen e hershme

Hapesira e gojes

Sistemi i eneve te gjakut-Preparatet Histologjike

Indi nervor-Preparatet Histologjike

Ikteri hepatik-pamja klinike

Melqia e shendoshe VS Cirroza e Melqise

Indi muskulore-Preparatet histologjike

Indi lidhor-preparatet

Epiteli-preparatet

ASFIKSIA

I POSALINDURI I RREZIKUAR

SINDROMI I TË POSALINDURIT PAS KOHE – DISAMATUR

VLERËSIMI I TË POSALINDURIËVE SIPAS MOSHËS GESTATI…

INFEKSIONET E KËRTHIZËS

VEPRIMI I DISA HORMONEVE TË NËNËS TE I POS…

EKZAMINIMI I REFLEKSEVE

HIPERBILIRUBINEMIA FIZIOLOGJIKE

HUMBJA FIZIOLOGJIKE NË PESHË E TË POSALINDURIT

KARAKTERISTIKAT FIZIOLOGJIKE E KLINIKE TE I POSALI…

MASAT E NEVOJSHME NË SALLEN E LINDJES NDAJ TË POSA…

QARKULLIMI I GJAKUT (SISTEMI KARDIOVASKULAR)

FRYMËMARRJA E PARË

ADAPTIMI I TË POSALINDURIT NË JETËN EKSTRAUTERINE

NGECJA NË RRITJE ( RETARDATIO SOMATICA )

PUBERTITETI

MOSHA SHKOLLORE E HERSHME

FËMIJËT PARASHKOLLOR NË KUPTIM TË NGUSHTË (3 – 6 V…

VITI I DYTË I JETËS SË FËMIUT

FAZAT E ZHVILLIMIT PSIKO- MOTORIK TEK FËMIJËT…

I POSALINDURI (NEONATUSI)

RRITJA DHE ZHVILLIMI NË PERIUDHA TË CAKTUARA TË FË…

MASAT ANTROPOMETRIKE TË FËMIJËS

RRITJA DHE ZHVILLIMI I FËMIJËS

Adaptimet qelizore

Kimoterapia per Grate e Moshuara; Goditjet ne tru

Si t’i njohim simptomat e kancerit te gjirit

Si paraqitet kariesi

Kanceri i gjirit dhe stadet apo fazat e tij

çka eshte kanceri(mesoni qka eshte kanceri)

Stadet e mitozes

Virusi i influences

Telefonat celulare dhe shendeti

Vitaminat dhe semundjet

Dieta e favorshme per diabetiket

Mitoza dhe Mejoza(Video shqip)

Krijimi i foshnjes nga Muaji zero deri tek i nenti…

Mitoza dhe Mejoza

Krahasimi i mejozes dhe mitozes

Anatomia e Njeriut

Hyrje ne Fiziologji

Fiziologjia e muskujve

Lidhja neuromuskulare

Transmisioni sinaptik

Potenciali i aksionit

Potenciali Membranor Ne Qetesi

Shqisa e Te Nuhaturit Dhe Shqisa e Shijes

Shqisa e ekuilibrit

Shqisa e Te Degjuarit

Shqisa e Te Pamurit

Kontrolli Nervor i Ventilimit Te Mushkerive

Transporti i CO2

Transporti i O2

Difuzioni i gazrave

Kompliansa e Mushkerive Dhe Vellimet e Mushkerive

Rezistenca Ne Rruget e Frymemarrjes

Ventilimi i mushkerive

Hyrje Ne Sistemin Respirator

Probiotiket

Tetanusi apo Tetanozi

C.Tetani mekanizmi i veprimit

Staphylococcus aureus

Fispatologjia

Pytjet e lëndës së neuropsikiatrise

Lind në laborator jeta artificiale

Qelizat staminale- Video shqip

Qeliza

Vetitë e qelizave

Ekzaminimi pediatrik i kafazit te kraherorit tek f…

Llojet e qelizave

QELIZA

Mikrobiologji

Transporti ne mes membranes qelizore

DISA MËNYRA QË MUND TA SHPIEJNË DUHANPIRESINË TA B…

Cirroza e melqise

Si duhet te merret Anamneza

Terminologji mjekesore

Tetralogjia Fallot

Farmakologji-Distribuimi apo shperndarja e barnave…

Farmakologji- Eliminimi i barnave

Farmakokinetika

Farmakologjia Klinike

Sistemi imunitar-Qelizat vrasese natyrale

Ndarja qelizore dhe cikli qelizor

Diabeti apo semundja e sheqerit

Nefropatia diabetike

Fiziologjia Patologjike e migrenes

Pneumonia

Infeksionet pulmonare

Sistemi Endokrin

Patologjia e veshkave dhe rrugeve urinare

PATOLOGJIA E GJIRIT

HEPATITET

SOFTUERI

INFORMATIKE MJEKESORE

DOSJA E PACIENTIT

Sistemi i nuhatjes apo fiziologjia e nuhatjes

Parazitologji preparate vezet oocitet dhe sporocis…

Glikoliza dhe Cikli i Krebsit

Mekanizmat e shkembimit te lendeve ne qelize

Familja dhe shëndeti

Kontraksioni i muskujve – Fiziologjia e njeriut

Hyrje ne Fiziologji

Neuroradiologji

Sistemi osteo-artikular

METODAT MË TË RENDËSISHME TË EKZAMINIMEVE RADIOLOG…

METODAT RADIOLOGJIKE

METODAT RADIOLOGJIKE – analiza e radiografisë-

METODAT RADIOLOGJIKE -Sistemi gastrointestinal-

METODAT RADIOLOGJIKE Sistemi HEPATO-BILIAR

TRAKTI URO –GJENITAL DHE GJËNDRAT MBIVESHKORE(Radi…

Mjekesi interne te dhena themelore

2011 (48)

December (40)

Patologjia e sistemit kardiovaskular

Cipa dytesore ose sekondare (glikokalisi)

Polymialgia rheumatica

NDIHMA URGJENTE MJEKSORE

Si të përballemi me kancerin sipas John Hopkins

Koagulimi i gjakut

Farmakologjia klinike

Ndotja e ajrit dhe ndikimi i tij nё shёndetin publ…

EKZAMINIMI I ARTIKUJVE USHQIMOR DHE USHQIMIT TË G…

HIGJENA E USHQIMIT

EKZAMINIMI HIGJIENIK I QUMËSHTIT

EKZAMINIMI HIGJIENIK I QUMËSHTIT DHE VEZËVE

DRITHËRAT

EKZAMINIMI I MISHIT DHE KONZERVAVE

Struktura e ADN-se apo ndertimi i ADN-se

Ekzaminimi neurologjik i fuksionit motorik dhe ndj…

Diarete infektive akute te tjera

SALMONELLOZAT DHE HELMIMET USHQIMORE ME BAKTERJE…

TIFOJA E ZORREVE – TYPHUS ABDOMINALIS

Streptokokoza

Meningjiti

FRUTHI ,MORBILLI

Diarea akute dhe diarea virale

HEPATITET VIRALE

ETHET HEMORRAGJIKE VIRALE – EHV

Abuzimet gjate perdorimit te antibiotikeve

Ethet e buzëve apo Herpesi Labial

Kolera

Shigelloza

Diarete infektive akute te tjera

VIRUSI I HEPATITIT A- Hepatit A

Termi infeksion dhe semundje infektive

Imazhe Radiologjike apo filma te rentgenit

Matja e shtypjes se gjakut apo presionit arterial

Ekzaminimi pediatrik i foshnjes

Ekzaminimi neurologjik i nervave kranial

Ekzaminimi Kardiovaskular

Ekzaminimi Neurologjik apo statusi neurologjik

Fremitus tactile

Pikat e auskultimit apo auskultacionit te zemres

Perkusioni

Inspeksioni dhe perkusioni i kafazit te kraherorit…

Inspeksioni dhe palpacioni

Si te reagojme kur kemi obstruksion(bllokim) te rr…

Ekzaminimi i sistemit respirator

Semundja Herpes Zoster shenjat klinike

Fiziologjia e njeriut ligjerata

Filma rentgen

Kuizi ”Kush do të bëhet yll”

31 Maj

 

Ky është një kuiz enciklopedik. Kjo është versioni i 3 i këtij kuizi. Testoni njohuritë tuaja në diturinë enciklopedike ose mësoni ato gjëra që nuk i keni ditur.

Kuizi do të freskohet vazhdimisht me pyetje të reja. 

Nëse dëshironi që pyetjet tuaja të jenë në këtë kuiz atëherë mund ti dërgoni në këtë email: adrapitful@hotmail.com  dhe ne do ti vendosim në bazën e të dhënave të këtij kuizi me emrin tuaj: Psh: Pyetje nga: Emri dhe mbiemri juaj.

Nëse dëshironi të luani këtë kuiz kliko mbi:  Kush do të bëhet yll
Nëse dëshironi të njoftoheni vazhdimisht për freskimin e këtij kuizi atëherë bashkohuni në grupin në facebook: Kliko këtu

Flag of Kosovo Jigsaw Puzzle

18 Maj

Put the jigsaw puzzle pieces together to form a picture of the Kosovo Flag.Drag the pieces into place with your mouse. Use show hint button to see the picture.

To play this game click over: Flag of Kosovo Jigsaw Puzzle

Kuizi Biologjia – pjesa e dytë

18 Maj

Ky eshte nje kuiz nga Biologjia.Pjesa e dyte permban 20 pyetje te ndryshme nga Biologjia.Pra testoni njohurite tuaja se sa dini rreth biologjise.Testoni njohurite tuaja ne Biologji.  K

Për ta luajtur këtë kuiz kliko mbi: Kuizi Biologjia – pjesa e dytë

Flag of Albania Jigsaw Puzzle – Lojë puzzle

16 Maj

Put the jigsaw puzzle pieces together to form a picture of the Albanian Flag.

To play this game click over: Flag of Albania Jigsaw Puzzle

 

Capital cities of Balkan Peninsula – Geography Quiz- Kuiz nga Gjeografia

16 Maj

This is quiz about capital cities of Balkan Peninsula Countries.Test yourself how you know about Balkan Peninsula.

To play click over: Capital cities of Balkan Peninsula

Chromosomes – Kuiz nga Biologjia- Biology Quiz

30 Pri

Multiple Choice Quiz about chromosomes. Test yourself how much you know about chromosomes.

Choose the correct answer about chromosomes.

To play this quiz click over:  Chromosomes

Ndiqe

Merreni çdo postim të ri drejt e te email-et tuaja.

%d bloggers like this: